“İklim Krizinin ABC’si” yetişkinler için yazıldı ama okumayı bilen çocuklar da bu kitapta çok şey bulacaklardır.
Bize kalırsa, insanlığın önündeki en büyük mesele iklim krizidir. Bu kriz gelecekte değil şimdi gerçekleşen bir yıkımdır. Engellemek elbette mümkün. Ancak başarmak için hemen harekete geçmek gerekiyor.
Eğer iklim uzmanı değilseniz, bu çizgi roman size iklim ve iklim değişikliği hakkında bilmeniz gereken tüm detayları çizgilerle ve özet hâlinde veriyor. Daha önemlisi ise “Ne yapmalı?” sorusuna seçenekler sunuyor.
Kitabın sonu bir tavsiye ve bir koca boş sayfayla bitiyor. Bitirince lütfen okuması için kitabı başkasına hediye edin tavsiyesi ve iklim değişikliğini önlemek için siz neler yaparsınız diye yazmanız için bir koca boş sayfa.
Büyükler için çizgi roman olunca haliyle bol bol espri ve ince ince eleştiri de var. Alınmaca darılmaca yok ama…
"İnsanlığın, yerkürenin doğal kaynaklarını Sanayi Devrimi’nden bu yana hoyratça, sorumsuz ve sürdürülemez bir şekilde kullanması küresel ısınma ve iklim değişikliğine yol açtı. Yarattığı ekonomik yıkım ve güvenlik sorunu nedeniyle iklim değişikliği acil çözüm bekleyen sorunlar arasında uluslararası gündemin üst sıralarına yerleşti. Son zamanlarda dünya genelinde meydana gelen kasırgalar, aşırı yağışlar, seller, orman yangınları, kuraklık, tatlı su kıtlığı ve gıda yetersizliği karşı karşıya bulunduğumuz tehlikeyi açıkça gösteriyor. İklim değişikliği sınır, ülke, bölge, kıta tanımıyor. Zengin, fakir, gelişmiş, gelişmekte olan ayrımı yapmıyor, olumsuz sonuçlarından herkes nasibini alıyor. Bu nedenle Türkiye bu global soruna duyarsız kalmamalı, ortak mücadelenin içinde yer almalı, ayrıca ekonomisini ve alt yapısını iklim kaynaklı tehlikelere dayanıklı hâle getirmeli. Bu kitabın iklim değişikliğinin oluşturduğu tehdide ilişkin bilincin geliştirilmesi açısından öğretici ve aydınlatıcı olduğunu düşünüyorum." - Mithat Rende, Emekli Büyükelçi
"İnsan türü Afrika’dan dünyanın dört bir tarafına “kurtuluş” için kaçtı. Yerleşti. Çoğaldı. Şimdi de bazıları dünya biterse diye uzaya kaçmaya hazırlanıyor. (Batan gemiyi ilk terk eden fareler gibi...) Ama birkaç gereksiz derecede zengin insan dışında biz buradayız. Burası insan türünün ana evi. Tür Afrika’dan dünyaya dağılırken neden kaçmıştı? Tam bilinmiyor. Ama bu sefer başımıza gelmekte olan felaketin nedenini biliyoruz: 10 bin yıllık iklim döngüsünün bozulması. Bu bozulmanın önce bilmeden sonra da bile isteye sorumlusu bize, sözüm ona daha iyi bir hayat sunan üreticiler, şirketler, devletler. Kendi kendimize neden olduğumuz bu büyük doğal felaketin büyüklüğünü ve durdurma yollarını en başta çocuklar ve gençler, herkesin kavraması lazım. Elinizdeki kitap bunun için harika bir kaynak. Lütfen okuyun. Okutun. Paylaşın." - Serdar Erener, İletişimci

Devamı
Format :GENEL
Barkod :9786257537056
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler