Güncel Yazılar
2019 Russ Manning Üstün Performans Sergileyen Genç Sanatçı Ödülünün Adayları:

2019 Russ Manning Üstün Performans Sergileyen Genç Sanatçı Ödülünün Adayları:

mehmet 17/06/2019 0
2019 Russ Manning Üstün Performans Sergileyen Genç Sanatçı Ödülünün Adayları:Comic-Con bu senenin Russ Manning ödülünün adaylarını gururla sunar. The ...
Devamını Oku
DCeased #2 Önizleme

DCeased #2 Önizleme

admin 10/06/2019 0
DCeased #2 Önizleme Geçirdiğimiz her dakika, milyonlarca kişi ölüyor. Kahramanlar da, süper kötüler de düşmeye devam ediyor. Acaba Justice League bu ...
Devamını Oku
Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

admin 19/03/2019 0
Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı Uyarı: Okuyacağınız yazı Venom #11’e ait spoiler içeriyor.  Yazar Donny Cates ...
Devamını Oku
Hello Kitty Filmi Warner Bros'da Hazırlık Aşamasında

Hello Kitty Filmi Warner Bros'da Hazırlık Aşamasında

mehmet 13/03/2019 3
Hello Kitty Filmi Warner Bros'da Hazırlık Aşamasında Sanrio’nun sevilen karakteri Hello Kitty’nin film yıldızı olması için Warner Bros. ile birlikte h...
Devamını Oku
Hulu ve Marvel Howard the Duck ile birlikte 4 Animasyon serinin Onayını Verdi

Hulu ve Marvel Howard the Duck ile birlikte 4 Animasyon serinin Onayını Verdi

admin 21/02/2019 0
Hulu ve Marvel Howard the Duck ile birlikte 4 Animasyon Serinin Onayını Verdi  Uzun zamandır duyduğumuz en büyülü haberi yazacağım hiç aklıma gelmezdi...
Devamını Oku
Brian Michael Bendis Bir X-Men Filmi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı

Brian Michael Bendis Bir X-Men Filmi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı

admin 21/02/2019 0
Brian Michael Bendis Bir X-Men Filmi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı Yazar Brian Michael Bendis’in, Disney’in 21st Century Fox’u satın alma sürecinde is...
Devamını Oku
Arnold Schwarzenegger Kral Conan Olmak İçin Çağrıda Bulundu!

Arnold Schwarzenegger Kral Conan Olmak İçin Çağrıda Bulundu!

admin 19/02/2019 0
Arnold Schwarzenegger Kral Conan Olmak İçin Çağrıda Bulundu!  Senenin başlarında Facebook’tan yaptığı paylaşımlar ile eski California Belediye Başkanı...
Devamını Oku
DC Comics'den Şubat - Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi

DC Comics'den Şubat - Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi

admin 19/02/2019 0
DC Comics'den Şubat - Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi Dc Comics daha önce hiç yayınlanmamış 12 yeni kapağı Şubat ayı içerisinde okuyu...
Devamını Oku
Alita: Battle Angel Sinemalarda!

Alita: Battle Angel Sinemalarda!

mehmet 11/02/2019 0
Alita: Battle Angel Sinemalarda! James Cameron’un yıllardır Alita: Battle Angel’ı beyaz perdeye getirmek için uğraştığını duyuyoruz. Şimdi de vizyona ...
Devamını Oku
Marvels 25 Yaşında!

Marvels 25 Yaşında!

admin 01/02/2019 0
 “ Her an evinin duvarlarını yıkarak içeri girebilecek yaratıkların olduğu bir dünyada…… Ben nasıl bir koca – hatta belki bir baba – olabilirdim ki? “...
Devamını Oku

Marvels 25 Yaşında!

Gönderen admin 01/02/2019 0 Yorum Çizgi Roman,

 

 Her an evinin duvarlarını yıkarak içeri girebilecek yaratıkların olduğu bir dünyada…

… Ben nasıl bir koca – hatta belki bir baba – olabilirdim ki? “

 

Yazıma nasıl başlayacağımı bilemeyince en güzeli “Marvels” çizgi romanını baştan okumak dedim kendime ve dersini tekrar etmenin meyvelerini alan bir çocuk gibi isteğime kolayca ulaştım.

 

Yukarıda okuduğunuz giriş cümlesi Marvels’ın sayfalarından alınma. Phil isimli sıradan bir gazetecinin bir yandan hayatını yaşayıp, kariyerini iyileştirme çabasını okurken bir yandan da “ mucizeler çağının “ getirdiği değişikliklerin günlük yaşamına etkilerini görüyoruz.

 

Marvels çizgi romanı bizi geçmişe götürüyor. Kahramanların, süper kötülerin, mutantların veya dünya dışı varlıkların olmadığı bir tarihe dönüp, Marvel Comics’in yarattığı ilk süper kahramanların ortaya çıkışlarına şahit oluyoruz. Bir bilim adamının yarattığı ilk “ Human Torch “ ve Atlantis Prensi Namor.

 

 

Eğer vakti zamanında bu kahramanların ortaya çıktığı çizgi romanları okuma şansımız olsaydı, birbiriyle neden savaştıklarını, neden 2. Dünya Savaşı’nda rol aldıklarını ve buna benzer çeşitli pasif-agresif olayın sebebini bilebilirdik. Ancak ana karakterimiz Phil, Manhattan’da yaşayan sıradan bir adam olduğu için, çoğu sıradan vatandaş gibi ancak kafası karışıyor. Bir gün kendilerine yardım eden Namor, öbür gün New York’u sel bastırabiliyor. Kurt Busiek’in usta anlatımıyla Marvels, gerçekten kahramanların dünyasında yaşasak başımıza neler gelebileceğini, nasıl çaresiz hissedeceğimizi nefis bir şekilde anlatıyor.

 

Namor ve Human Torch aralarında savaşırken, bu olayı fotoğraflamak için savaşın çok yakınına giden Phil, parçalanan bir duvardan seken tuğla ile gözünü kaybediyor. Aslında bu kısa ama net olayın vermeye çalıştığı fikri çok sevdim. Normal bir insan olarak süper insanlara karşı olan acizliğimizi müthiş bir şekilde anlatmış. Değil onlara kafa tutmak, aralarındaki savaşta bize istemeden verdikleri zarar bile tek gözümüze mal olurken demek ki isteyerek saldırsalar başımıza neler gelecek?

 

Kitap boyunca çoğu Marvel karakterini görüyoruz. Hepsinin ortaya çıkış hikayesini işlememiş olsalar da X-Men gibi bir ekibi es geçmeleri tabi ki olanaksız.

 

Mutanların ortaya çıkışı ve insanların dizginlerinden boşanmış öfkelerine fazlaca sayfa ayrılmış. Mutantların, ırkçılığa karşı anlatılacak hikayeler için alegori olduğu düşünülürse, bu kitap da anlatımı kısa ve öz şekilde, başarıyla gerçekleştiriyor.

Süper kahramanlar ortaya çıktığında yer yer korkan ama onlardan nefret etmeyen insanlar, mutantlara karşı hastalıklı bir öfke duyuyorlar. Sadece diğer insanlardan duydukları ve medyadan pompalanan haberler yüzünden mutantlardan nefret eden Phil, kendi çocuklarından hayatının dersini alarak tüm bildiklerini, duyduklarını tekrar gözden geçiriyor. Ross ustanın küçük mutant kız çizimi, Phil’de yaşattığı şoku iyice anlamamıza yarıyor. Şahsım adına çizgi romanları sevme nedenlerimden biri de bu, görselle desteklenen anlatı yazara ve çizere daha vurucu olabilme şansı veriyor.

 

Bu kısacık kitapta o kadar fazla konuyu öyle ustalıkla ve net şekilde anlatıyorlar ki insanın takdir etmekten başka bir şey gelmiyor elinden. Kitabın nispeten sonlarına doğru yaşanan bir olayda J.J. Jameson’un olayı nasıl çarpıttığını ve yanlı ve yalan şekilde yaptığı haberi görüyoruz. Sadece tek panellik bir anlatı ile medyanın istediği olayı nasıl istediği gibi gösterebileceğini görüyoruz. Yine a z önce değindiğim; görsel anlatının gücü.

 

Toplam 4 bölümden oluşan kitapta hatırı sayılır bir kısmı Gwen Stacy’ye ayırmış Busiek. Eser boyunca mutanlardan süper kahramanlara kadar tüm meta insanların niyetlerinden bağımsız bir şekilde yaşattığı yıkım ve korkuyu yaşarken birden Gwen ile beraber kahramanların bulunduğu ve koruduğu dünyanın güzelliklerini de görüyoruz. Bildiğimiz dünyanın değişmesiyle beraber yaşanan çaresizliğin yanında umudun, çabanın ve bakmayı bıraktığımız renklerin de hala dünyamızda olduğunu fark ediyoruz. Ne kadar Gwen’in öyküsü mutlu bitmese de Gwen’in ağzından ( biraz da Marvel dünyasını metafor olarak kullanarak ) hayatın yaşamaya değeceğini, dünyanın tüm kirlerine rağmen bir o kadar da güzellik barındırdığını anlatıyor.

 

Ben ve benim gibi yaşı tutmadığı için Fantastic Four’un altın yıllarını kaçıran okuyucular için de güzel  bir sürpriz var; Geçen hafta Marvel tarafından “ Fantastic Four : World’s Greatest Week “ adıyla Fantastic Four’un geri gelişini kutlayan ve bir dizi etkinlikle kutlanan haftanın ardından bu kitaptaki kısımları da okumak ayrı keyif katıyor. Bilmeyenler için hemen kısa bir bilgi vereyim, F4 ailesi çizgi roman aleminin ilk “ süper kahraman ailesi”dir. Reed Richards ve Susan Storm evliliğinin yaşandığı fasikülü okuyamadıysanız üzülmeyin, bu kitapta efsane bir panelle tüm eksiğinizi gidermiş kadar olacaksınız.

 

Biraz da bu kitabın öneminden bahsetmek istiyorum.

 

1994 yılında ilk fasikülü yayınlanan Marvels, yazının içinde de değindiğim üzere Kurt Busiek ve Alex Ross tarafından yaratıldı. Günümüzde her birkaç senede bir sıfırlanan ve ipin ucunun iyice kaçtığı Marvel evrenine genel bir bakış sunan, bir bakıma kronoloji ve hatta biyografi olarak görülebilecek bir eser.

 

Alex Ross faal çizerler arasında ( belki de gelmiş geçmiş tüm çizerler arasında ) en beğendiğim çizerlerden biri. ( Diğeri de Esad Ribic. ) Diğer yayınlar için çizdiği kapaklara bile ağzım açık uzun uzun bakabiliyorken, tamamen kendisinin çizdiği bir kitabın bende yarattığı etkiyi tahmin edemezsiniz. Bu da görsel anlatının kalitesi bir yana tüm görselliği de göz alıcı hale getiriyor.

 

25. Yılını kutlayan Marvels hem uyguladığı sıra dışı anlatım tekniği ile, hem değindiği konularla hem de her karesi poster yapılabilecek kalitedeki çizimleriyle bu sektörün en başarılı işlerinden biri. Önümüzdeki günlerde Amerika’da bazı ekstra materyaller ile beraber açıklamalı olarak tekrar basımı yapılacağının da haberini vermek isterim. Fasikül sevenlerin kaçırmaması gereken, koleksiyonluk bir baskı olacak.

 

Çizgi roman sevin veya sevmeyin, sayfalarına bir göz atmanız bile sizi bu muhteşem eserin içine çekecek, kendinize bir kahve yapıp tüm sayfalarını derinlemesine incelemek isteyeceksiniz.

 

Yorum Yaz