Güncel Yazılar
2019 Russ Manning Üstün Performans Sergileyen Genç Sanatçı Ödülünün Adayları:

2019 Russ Manning Üstün Performans Sergileyen Genç Sanatçı Ödülünün Adayları:

mehmet 17/06/2019 0
2019 Russ Manning Üstün Performans Sergileyen Genç Sanatçı Ödülünün Adayları:Comic-Con bu senenin Russ Manning ödülünün adaylarını gururla sunar. The ...
Devamını Oku
DCeased #2 Önizleme

DCeased #2 Önizleme

admin 10/06/2019 0
DCeased #2 Önizleme Geçirdiğimiz her dakika, milyonlarca kişi ölüyor. Kahramanlar da, süper kötüler de düşmeye devam ediyor. Acaba Justice League bu ...
Devamını Oku
Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı

admin 19/03/2019 0
Venom Yazarı Cates Hayranları Tarafından Ölüm Tehditleri Almaya Başladı Uyarı: Okuyacağınız yazı Venom #11’e ait spoiler içeriyor.  Yazar Donny Cates ...
Devamını Oku
Hello Kitty Filmi Warner Bros'da Hazırlık Aşamasında

Hello Kitty Filmi Warner Bros'da Hazırlık Aşamasında

mehmet 13/03/2019 3
Hello Kitty Filmi Warner Bros'da Hazırlık Aşamasında Sanrio’nun sevilen karakteri Hello Kitty’nin film yıldızı olması için Warner Bros. ile birlikte h...
Devamını Oku
Hulu ve Marvel Howard the Duck ile birlikte 4 Animasyon serinin Onayını Verdi

Hulu ve Marvel Howard the Duck ile birlikte 4 Animasyon serinin Onayını Verdi

admin 21/02/2019 0
Hulu ve Marvel Howard the Duck ile birlikte 4 Animasyon Serinin Onayını Verdi  Uzun zamandır duyduğumuz en büyülü haberi yazacağım hiç aklıma gelmezdi...
Devamını Oku
Brian Michael Bendis Bir X-Men Filmi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı

Brian Michael Bendis Bir X-Men Filmi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı

admin 21/02/2019 0
Brian Michael Bendis Bir X-Men Filmi Üzerinde Çalıştığını Açıkladı Yazar Brian Michael Bendis’in, Disney’in 21st Century Fox’u satın alma sürecinde is...
Devamını Oku
Arnold Schwarzenegger Kral Conan Olmak İçin Çağrıda Bulundu!

Arnold Schwarzenegger Kral Conan Olmak İçin Çağrıda Bulundu!

admin 19/02/2019 0
Arnold Schwarzenegger Kral Conan Olmak İçin Çağrıda Bulundu!  Senenin başlarında Facebook’tan yaptığı paylaşımlar ile eski California Belediye Başkanı...
Devamını Oku
DC Comics'den Şubat - Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi

DC Comics'den Şubat - Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi

admin 19/02/2019 0
DC Comics'den Şubat - Mart Aylarında Yayınlanacak 12 Yeni Kapak Çizimi Dc Comics daha önce hiç yayınlanmamış 12 yeni kapağı Şubat ayı içerisinde okuyu...
Devamını Oku
Alita: Battle Angel Sinemalarda!

Alita: Battle Angel Sinemalarda!

mehmet 11/02/2019 0
Alita: Battle Angel Sinemalarda! James Cameron’un yıllardır Alita: Battle Angel’ı beyaz perdeye getirmek için uğraştığını duyuyoruz. Şimdi de vizyona ...
Devamını Oku
Marvels 25 Yaşında!

Marvels 25 Yaşında!

admin 01/02/2019 0
 “ Her an evinin duvarlarını yıkarak içeri girebilecek yaratıkların olduğu bir dünyada…… Ben nasıl bir koca – hatta belki bir baba – olabilirdim ki? “...
Devamını Oku

Filmden Sonra Okunması Gereken 10 Aquaman Macerası!

Gönderen mehmet 26/12/2018 0 Yorum

Filmden Sonra Okunması Gereken 10 Aquaman Macerası!

Denizlerin Kralı (ve Hikayeleri)

Bu ay, salonları sırılsıklam edecek bir film geliyor: Aquaman. Ama şaşıracaksınız ki Aquaman genelde posterlerde gördüğünüz Baywatch’daki Jason Momoa gibi uzun saçlı oduncu kılıklı biri değil.

Hatta, Aquaman geçtiğimiz on yıl içerisinde; tek eli zıpkın taşıyan iri kıyım biri, çırılçıplak halde fener kulesindeki bir adamın, babası olduğunu düşündüğü için onu rahatsız eden bir çocuk, sadece karısını arayan bir adam gibi birçok farklı şey oldu. Demek istediğimiz Arthur Curry’nin sabıkası kabarık.

Biz de sizin için bu konuda bir liste yapmanın tam zamanı olduğunu düşündük ve Atlantis adonislerine iştahınızı açmak için Aquaman’in en iyi on hikayesini derledik.

 

 

 

10. The Atlantis Chronicles #1-7 (David/Maroto)

Peter David’in Aquaman üzerindeki etkisi kesinlikle tartışılamaz (hatta kendisinin işlerini listemize üç kere ekledik) ve hepsi bu hikayede başlıyor.

Kitapta David hikayelerini Atlantis karakterlerinin bakış açılarından ilerleyen  bir örgü ile anlatarak Atlantis’in, Themsycira ve Krypton gibi DC evreninin vazgeçilmez bir dünyası olduğunu kanıtlıyor. Esteban Maroto’nun korku ve fantazi illüstrasyon geçmişi ise hikayeye son derece iyi uyuyor.

Aslında kitapta Aquaman büyük bir rol oynamasa da, hikayenin sonunda dünyaya gelmesi Atlantis’te yeni bir çağın başlangıcını tetikliyor.

 

 

 

9. The Legend of Aquaman (Giffen/Fleming/Swan/Shanower)

Uzun bir süre, Aquaman hikayelerini sadece geçmişini ve orijin hikayesini yeniden şekillendirmeye yoğunlaşmış olarak gördük.

Neal Pozner ve Craig Hamilton’un Crisis’ı sonrası, Keith Giffen ve Robert Loren Fleming  yeni bir yol deneyerek onu Crisis öncesi statükosuna geri getirmeye çalışmışlardı. Hapishane kıyafeti olduğunu öğrendiğimiz klasik turuncu ve yeşil kostümü gibi birçok konunun detaylarına da açıklama getirmişlerdi.

Hikaye, sonlarına doğru biraz garip toparlansa da sadece Curt Swan’ın efsanevi çizimleri yüzünden bile okunması gerektiğini düşünüyoruz.

 

 

 

8. Thicker Than Water - Aquaman #1-4 (Posner/Hamilton)

Giffen ve takımından önce, Ned Pozner ve Craig Hamilton Aquaman’in sekiz yıldır beklenen solo serisini çıkartmak için görevlendirildi.

Sadece Arthur’a yeni özellikler eklemek ile kalmayıp ( ve görünüşe göre 80’lerden fırlama bir saç stili ile başlayarak), en eski düşmanlarından biri olan (ve üvey kardeşi) Ocean Master’ı bir büyücü olarak yeniden tanımlayıp Arion ve Atlantis arasındaki tarihi bir araya getirdiler.

Bu izledikleri yeni yol pek uzun sürmese de kamuflaj kostümü ve Pozner’ın yeni birşeyler yapma hevesi hayranlarda yankı yaratmış olmalı ki bunca süredir önemli seriler arasında yer alıyor.

 

 

 

7. The Trench - Aquaman #1-4 (Johns/Reis)

Flashpoint’in DC Evreni’ni sonsuza kadar değiştirmesinden sonra, Geoff Johns imkansız bir görevi sırtlamak için kolları sıvadı: Aquaman’i “cool” yapmak.

En başta insanlar Johns’un serisinin ilk sayısı çıkana kadar fikri gülünç buldu. Fakat yazar Aquaman’ın itibarını güçlü tutma konusunda ısrarcıydı. Ivan Reis’in çizimleri ile, Aquaman bu dönemde yoksun kaldığı hükümdarlık hissi ve onurlu öfkesini hızlı bir şekilde geri kazandı. Johns, Aquaman’in gülünç taraflarının gölgelemek yerine onları etkili bir şekilde karakterin hikayesi ile birleştirerek  onu, eski hayranlarının zaten farkında olduğu hale yani Aquaman’in her zaman “cool” olduğu devire geri getirdi.

 

 

 

6. Aquaman: Time & Tide #1-4 (David/Jarvinen)

Orijin hikayelerini daha bitirmedik. Time and Tide macerasında Peter David, The Atlantis Chronicles’da başladığı temel üzerine inşa etmeye devam edip bizi Aquaman’in kariyerinin ilk yıllarına götürüyor.

Farklı hikayeler dizisi ile David, bizi Aquaman dünyasındaki farklı ilkler ile tanıştırıyor -bacaklarındaki yüzgeçten ismini nasıl aldığına kadar. Kirk Jarvinen ise bize 90lar’daki birçok çizgi roman tarzının dışında, temiz çizgileri ve ifadeleri güçlü yansıtan surat çizimleri ile Disney animasyonlarını andıran fakat kitabın tonlarına son derece uyan bir tarz ile karşımıza çıkıyor.

 

 

 

5. Drowned Earth (Snyder/Tynion/Irving etc.)

Drowned Earth’in içeriği ve barındırdığı ölçek algısı ile listedeki diğer Aquaman maceralarını, Justice League üyelerinin bulunduğu dünya ile aynı yere uyarlamış.

Scott Snyder ve James Tynion bu oluşan mitoloji üzerine eklemeler yapma geleneğine devam ediyor. Fakat bu sefer tehdit daha önce Aquaman ve League’in uğraştığından çok daha geniş. Ve tabii Francis Manapul ve Frazer Irving’in sanatsal katkılarından bahsetmezsek onları ihmal etmiş oluruz. Manapul’un işleri bu dönemlerde DC Evreninin kuvvetli güçlerinden biri haline geldi ve Irving’in korku elementlerinin eklenmesi ile Drowned Earth şimdiden modern klasikler arasınadaki yerini kazandı.

 

 

 

4. American Tidal - Aquaman #15-20 (Pfeiffer/Gleason)

Aquaman’in bu devri, 90'larda gördümüz ve sevdiğimiz “savaşçı kral” kimliğinden, kayıp deniz tanrılarından insanlığa yollanmış bir armağan kimliğine bürünüyor; ve karşımıza bir eli kanca yerine sudan oluşan bir Aquaman geliyor.

Anton Gheist, San Diego’nun yarısını sular altında bırakır ve Aquaman de acele ile insanları kurtarmaya koşar, fakat garip bir şekilde onlar da suyun altında nefes alabiliyordur. Atlantis’ten sürgün edilmiş Aquaman hayatını bu zekice isimlendirilmiş olan yer altı şehri Sub Diego’da yeniden şekillendirmeye başlar ve vatandaşların yeni yaşamlarına alışma sürecinde büyük bir etki yaratır. Patrick Gleason’un eski işlerinden olan bu maceranın sessiz açılışı açıkça gösteriyor ki bu macera da tüm zamanların en iyi Aquaman maceraları listesinde her daim yer alacak.

 

 

 

3. The Triton Saga - Aquaman Annual #1, Aquaman #34, 42-46 (David/Calafiore)

Peter David’in Aquaman’i tanrılar ile savaşacak kadar özgüvene bile sahipti. David’in yorumu, Poseidon’u tahtından indirdikten sonra Triton ile savaşan keyif verici bir Aquaman macerası ortaya çıkardı.

Aquaman’in zıpkın eli çizgi roman dünyasının testesteron dolu yıllarının garip bir yan ürünü olsa da Peter David’in karakterimiz üzerinde olan bu etkisi uzun yıllar boyunca yankı uyandırmaya devam edecek gibi duruyor.

 

 

 

2. The Search for Mera - Aquaman #40-47

Jim Aparo tam anlamı ile bir efsane ve kendisinin Aquaman’e başlangıcı da yazar Steve Skeates ile giriştiği bu iş. Hikaye Arthur’un kayıp prenses Mera’yı ararken Atlantis’in onun yokluğundaki siyasal entrikalarını ele alıyor.

Ve “Arthur ve Mera Ayrılıyor” ana teması tonlarca kez tekrarlanmış olsa da, yazarların tekrar tekrar bu konuya geri dönmesinin sebebi de bu macera. Aquaman her zaman kuvvetli yan karakterleri olan bir seri oldu ve Mera da bu hikayede Atlantis kralının yanında yer alabilecek çok kuvvetli bir karakter.

Gelgitlerin bir araya getirdiği aşıklarımızın hikayesi Aquaman mirasının çok değerli parçalarındandır ve bu hikaye de bu teoriyi sağlamlaştıran en iyi örneklerden biridir.

 

 

 

1. Death of a Prince - Adventure Comics #451-455, Aquaman #57-63

Atlantis’in kralı, evli ve çocuklu bir babaydı ve süper kahramanımız için herşey  yolundaydı. Tabiki de hepsi darmadağın oldu.

Adventure Comics  “Death of a Prince” macerasında, Black Manta’yı Arthur’un DC Evrenin sırılsıklam köşesindeki nihai düşmanı olarak takarrür eder. Karakter ölümleri en sıradan çizgi roman okuru için bile yeni bir şey değildir. Bunu hepimiz biliyoruz. Fakat erken 70'lerde Black Manta’nın Aquaman’in yeni doğmuş bebeğini öldürmesi, hayranlar için büyük bir adım olmuştu. Bu hikaye örgüsü o kadar popülerdi ki DC’nin seriyi iptal etme konusunda geri adım atmasına yol açtı.

 

Kaynak: newsarama.com

Yorum Yaz